Archway Stüdyoları – Örnek Bina

Archway Stüdyosu pek çok bakış açısı olan garip bir bina. Burası Southwark, Londra, UK”de 19. yy tren viyadüğü çevresinde bulunuyor. Burası yaşama-çalışma yeri olan ve Undercurrent mimarları tarafından geliştirilen bir öncü proje. Proje 2012 yılında tamamlandı. Alan Londra”nın her yanında olan Vistorian viyadüklerinden biri ile tarafından bölündü. Bu unsurlar semtleri ayırıyor ve alanlarda pek çok sorun çıkartıyorlar.

Proje, bu yapıları farklı kullanımlara uyumlu hale getirmeyi amaçladı. Archway Stüdyoları son derece yaratıcı bir yaklaşım. Viyadükün bir kısmını kaplıyor ve onun etrafında gelişiyor. Etrafındaki rezidanslarla kemerli bir işyeri ve avlu özelliği taşıyor. Tasarımda fazlaca karşıtlık var. Bir tarafta kalım bir kemer ve viyadük varken diğer yanda avluya ait ince ve güzel alanlar var. Dar yapı büyük sorun yaratıyor. Işığa ve manzaraya sınırlı bakış önemli sıkıntılardan. Ancak mimarlar bu sorunların hepsine çözüm buldu.

Bu ilginç binanın dış kısmında koruyucu bir akustik kabuk görevi yapan ince çelik setlerden oluşan bir halka var. Tasarıma uyarlanan güneş ışığı filtreleri içeriye ışık getiriyor. Diğer bir sorunda yoğun titreşim ve ses koruması idi. Bunun çözümü ise binanın yalıtımını yapmak ve kauçuk bir yapı üzerine oturtulması oldu. Binayı endüstriyel alana uyumlu hale getirmek için dış kısımı bozuk ve yıpranmış malzemeler ile yapıldı.

Archway Stüdtoları – Örnek Bina 2 Archway Stüdtoları – Örnek Bina 3 Archway Stüdtoları – Örnek Bina 4 Archway Stüdtoları – Örnek Bina 5 Archway Stüdtoları – Örnek Bina 6 Archway Stüdtoları – Örnek Bina 7 Archway Stüdtoları – Örnek Bina 8 Archway Stüdtoları – Örnek Bina 9 Archway Stüdtoları – Örnek Bina 10

Okuduğunuz bu konuyu faydalı buldunuz mu ?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Benzer:  Lambalardan Gelen Modernite